Gotovina
Preko tekućeg računa
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Pulmo Sleep Centar Eliksir brzo i efikasno lečenje.
Ne lečite se sami preko Interneta!
Pozovite nas i informišite se za trenutne POPUSTE!
Pleuralna punkcija, takođe poznata kao torakocenteza, je medicinska procedura koja se koristi za uklanjanje viška tečnosti ili vazduha iz pleuralnog prostora, što je prostor između pluća i zida grudnog koša. Ovaj postupak može se obaviti u dijagnostičke svrhe, kao što je utvrđivanje uzroka nakupljanja tečnosti, ili u terapijske svrhe, kako bi se olakšalo disanje i smanjila nelagodnost kod pacijenata sa stanjima kao što su pleuritis, pneumonija ili karcinom. Tokom procedure, lekar koristi iglu i špric da precizno ubode pleuralni prostor, omogućavajući efikasno uklanjanje tečnosti. Ovaj postupak je obično brz, minimalno invazivan i može značajno poboljšati pacijentovu udobnost i kvalitet života.
Pleuralna punkcija se obavlja kao dijagnostički i terapijski postupak za uklanjanje viška tečnosti ili vazduha iz pleuralnog prostora, koji se nalazi između pluća i zida grudnog koša. Postupak se obavlja pod sterilnim uslovima, obično u bolničkom okruženju, a lekar koristi iglu i špric za precizno ubod u pleuralni prostor. Pre nego što se započne procedura, pacijentu se objašnjava proces i dobija se pristanak na postupak. Za vreme punkcije, pacijent obično sedi ili leži u udobnom položaju. Lekar će prvo palpacijom odrediti tačku uboda, često u donjim delovima grudnog koša, kako bi se izbegle važne strukture. Nakon lokalne anestezije, igla se uvodi u pleuralni prostor, a tečnost se usisava u špric. U nekim slučajevima, uzorci tečnosti se šalju na analize kako bi se utvrdili uzroci nakupljanja, dok se u terapijskim slučajevima može ukloniti veća količina tečnosti kako bi se olakšalo disanje i smanjila nelagodnost pacijenta.
Ova procedura se obavlja zbog raznih razloga, uključujući sumnju na pleuralni izliv, pneumoniju, malignitete ili traume. Pleuralna punkcija može značajno poboljšati pacijentovu udobnost, omogućavajući lakše disanje i smanjujući simptome povezanih sa nakupljanjem tečnosti, kao što su bol i otežano disanje. Takođe, omogućava lekarima da dobiju važne dijagnostičke informacije koje mogu uticati na dalji plan lečenja.
Trajanje pleuralne punkcije obično se kreće između 15 i 30 minuta. Postupak uključuje pripremu pacijenta, objašnjenje procedure, lokalnu anesteziju, samu punkciju i eventualno slanje uzoraka tečnosti na analizu. Nakon završetka punkcije, pacijent se obično nadgleda nekoliko minuta kako bi se osiguralo da nema komplikacija pre nego što se otpusti. Iako je procedura brza i efikasna, vreme trajanja može varirati u zavisnosti od kompleksnosti slučaja i stanja pacijenta.
Da li pleuralna punkcija boli?
Procedura se obavlja pod lokalnom anestezijom, tako da pacijent oseća minimalnu nelagodnost. Lekar će se postarati da procedura bude što udobnija.
Koliko tečnosti se može ukloniti tokom pleuralne punkcije?
Količina tečnosti koja se uklanja zavisi od količine prisutne tečnosti i medicinske potrebe pacijenta. Obično se uklanja samo onoliko tečnosti koliko je potrebno da se olakšaju simptomi ili za analizu.
Koji su rizici povezani sa pleuralnom punkcijom?
Kao i kod svake medicinske procedure, postoje rizici, uključujući infekciju, krvarenje ili povredu susednih organa. Međutim, ozbiljne komplikacije su retke kada se procedura obavlja od strane iskusnog lekara.
Kako se pripremiti za pleuralnu punkciju?
Pre postupka, pacijent treba obavestiti lekara o svim lekovima koje uzima, alergijama ili prethodnim medicinskim stanjima. Takođe, može biti potrebno izbegavati određene lekove koji utiču na zgrušavanje krvi.
Pleuralna punkcija (torakocenteza)
12.000 rsd
Gotovina
Preko tekućeg računa
Elektronska kartica (Visa, Master, Dina itd)
Pulmo Sleep Centar Eliksir
Pulmo Sleep Centar Eliksir je prava i vodeća privatna ordinacija za dijagnostikovanje i lečenje sleep apnea-e u Srbiji.
Za besplatne kosultacije molimo vas pozovite nas ili pošaljeti SMS, Viber ili WhatsApp poruku svakim radnim danom od 8 do 17h.